Omlouváme se, ale v současné době není možné nakoupit digitální a fyzické zboží najednou.

Mrakoplaš : Hlídač

Datum vydání 27.10.2016
Typ balení LP obal
Nosič / počet LP / 1
Interpret Mrakoplaš
Cena na eshopu
314 Kč s DPH původní cena: 349 Kč sleva: 10%
Na prodejnách
doručení cca 14 dní
EAN 8595151950561
2.album (2016)

Pavel Lipták - zpěv, kytara
Martin Kalenda - zpěv, kytara
Petr Vrabec - foukací harmonika, zpěv
Pavel Douša - bicí, zpěv
Petr Maršík - basové kytary
Jako host: Jaroslav Olin Nejezchleba - violoncello

1. Jako
2. Hlídač
3. Co se ti
4. Déšť
5. Na borůvkách
6. Změnila ses
7. Otčenáš
8. Moje malá sestra
9. Návod k použití
10. Všechno, co jsem kdy chtěl
11. Domů
 
Mrakoplaš
je česká kapela, hrající převážně autorskou tvorbu, která letos slaví dvacáté narozeniny a právě vydává nové album s názvem Hlídač.
Inspirován postavou nedostudovaného čaroděje Mrakoplaše z knížek Terryho Pratchetta „Úžasná Zeměplocha“ ji v roce 1995 vytvořil Pavel Lipták, který je zároveň frontmanem a autorem většiny písní. Jeho velmi příjemný, vypravěčský projev je (spolu s pohádkově jemnými příběhy obsaženými v textech) nezaměnitelným poznávacím znamením této skupiny.
S Mrakoplašem se můžete setkat na pódiích po celé republice, na folkových i rockových festivalech, včetně těch největších přehlídek, jakými jsou například Rock for People, nebo Sázava Fest.

Mrakoplaší písničkáři
Rock, beat, pop-rock, indie, folkrock... říkejte si tomu jak chcete. Mrakoplaš tohle neřeší. Čerpá ze spodních pramenů, kde je možné nalézt jak jižanský rock, tak i blues, nebo jazz, stejně jako písně folkových a beatových bardů. Muzika je široká řeka a na jejích vlnách už muzikanti z Mrakoplaše obratně surfují pěkných pár let. Trpělivě sbírají fanouška za fanouškem. A ti se stále vracejí, protože vědí, že hudba se nedělí na žánry, ale na špatnou a dobrou. A dobré muziky s poctivými texty má tahle kapela na rozdávání.
Mrakoplaš má totiž jednu výjimečnou vlastnost. Jeho muzika vás prostě chytne na první poslech. A jejím prostřednictvím umí sdělovat své pocity obyčejnou řečí tak, že mu jeho posluchači okamžitě rozumějí. Díky tomu mají diváci už během prvních tónů a prvních slov pocit, že se po čase znovu setkávají se starými přáteli, kteří jim přišli svými písničkami jen povyprávět pár nových příběhů.

Mrakoplaš kontra Alzheimer
Že je Mrakoplaš dobrým hostitelem pak ukazuje i fakt, že mnoho známých českých muzikantů s Mrakoplašem spojilo své jméno na pravidelné akci, kterou tato formace pořádá už pátým rokem. Benefiční koncerty s názvem „Mrakoplaš kontra Alzheimer“ jsou výjimečnou příležitostí slyšet takové velikány, jakými jsou Vladimír Merta, Ivan Hlas, Luboš Pospíšil, nebo Roman Dragoun, jak za doprovodu Mrakoplaše přispívají společně s diváky na podporu výzkumu této zákeřné nemoci.

20 let na pódiu
Mrakoplaš dosáhl plnoletosti teprve před dvěma lety. Jeho hudba je ale dospělá dávno. To se ostatně ukázalo už na jejich debutovém albu „Děti této noci“ (2010). Od té doby zase muzika této kapely poskočila o stupínek výše. Dobrou záminkou pro ještě častější setkávání s posluchači po klubech v Praze a celé republice, ale hlavně pro dlouho očekávaný narozeninový dárek, se stalo dvacáté výročí od prvního koncertu kapely. Své dvacetiny se Mrakoplaš rozhodl oslavit novým albem „Hlídač“. Deskou, která je pro kapelu svým způsobem přelomová.

Do Propasti…
Mrakoplaš svou novou desku nahrával v legendárním studiu Propast. Syrově, postaru a analogově nasnímal celé album dvorní zvukař skupiny Olympic Petr Kovanda, který desku i produkoval. A odvedl skvělou práci. Vznikla nahrávka, která je otiskem současné tváře kapely. Toho, jak Mrakoplaš opravdu živě zní na pódiích. Je na ní slyšet vyzrálost všech zúčastněných muzikantů. Ale hlavně je z ní slyšet nadhled, který nejde získat jinak, než léty zkoušení, koncertování a přemýšlení nad každým tónem, nad každým slovem textu.

Studio Propast bylo prostě dobrou volbou. Zvuk Mrakoplaše jako by se rozsvítil, všechny písně mají výjimečný dynamický rozsah, srovnatelný se špičkovými nahrávkami našich i zahraničních kapel. Je to způsobeno nejen analogovým způsobem snímání zvuku ale i skvělým masteringem Oldřicha Slezáka (ADK-Prague), pod jehož rukama už ve studiu vznikly stovky zvukových skvostů. Deska má nekompromisní, ryzí a úderný zvuk, takže ten správný požitek vás čeká, pokud otočíte volume co nejvíce doprava...

Kdo všechno má podíl na Hlídači?
Mrakoplaš – to je v současné době pět muzikantů. Nejviditelnějším a také nejslyšitelnějším je Pavel Lipták, hlavní zpěvák, sólový kytarista a také autor většiny písní. Druhými hlasy a doprovodnou kytarou mu zdatně přizvukuje Martin Kalenda. Motorem skupiny jsou bubeník Pavel Douša a baskytarista Petr Maršík. Nad tím vším se vznáší tóny foukací harmoniky Petra Vrabce.
Kromě kmenových muzikantů Mrakoplaše na desce vystupuje jediný host, kterým je violoncellista, neopakovatelný Jaroslav Olin Nejezchleba, známý například z Tria Ivana Hlase, nebo Blues Session. Žádné další personální vylepšení se při nahrávání nekonalo. Ostatně muzikanti se rozhodli nástroje ve studiu nevrstvit, takže deska má opravdu hodně blízko k živé nahrávce. Skvělé tím pádem je, že stejný sound, který slyšíte na desce můžete slyšet i při živém vystoupení Mrakoplaše.
Muzikantem, který na desce nehrál, ani nesložil žádnou z písní, ale bez kterého by Mrakoplaš nebyl Mrakoplašem, je Peter Jurkovič – kamarád kapely, občasný host na pódiu i na první desce a velký inspirátor. Bluesman tělem i duší. Pod jeho rukama vznikly nástroje, na které muzikanti Mrakoplaše stále a rádi hrají. Jeho odchod do muzikantského nebe přišel právě během nahrávání Hlídače. A proto právě jemu je celá deska věnovaná…
Album je vydáváno na nosičích CD a LP. Nejde o retro, ale potvrzení trendu návratu k vinylům. Výtvarníkem bookletu a přebalu je malíř a muzikant Petr Hilský, se kterým na grafickém designu spolupracovala fotografka Ája Dvořáčková.

Co je ukryto v drážkách „Hlídače“
Na desce jsou hlavně skladby, které Mrakoplaš aktuálně hraje na koncertech. Zařazeny byly i dva songy z dřevních dob skupiny, které zatím nebyly nikdy nahrané (Na borůvkách, Všechno co jsem kdy chtěl). A řada přišla i na naprosté novinky (Hlídač, Návod k použití). Kromě jedné instrumentálky je každá písnička samostatným příběhem. Vypravěčský styl zpěvu Pavla Liptáka je originální a ten, kdo si na něj zvykne, propadne jeho kouzlu osobnosti. Příjemným protipólem jsou pak vložené sólové písně kytaristy a občasného textaře Martina Kalendy. Dohromady do sebe všechno zapadá jako ozubená kolečka v hodinkách.
Skvěle sehraná, tepající rytmika bících a baskytary se stala výborným základem celé desky. Vyváženě se střídají pomalejší tempa s těmi rockově přímočarými, někdy roztančenými (Déšť), až swingově kráčejícími rytmy (Moje malá sestra). Hlídač je nabitý nápady, kterými Mrakoplaš opravdu nešetří. Na celém albu je hned při prvním poslechu možné najít mnoho skvělých melodických a snadno zapamatovatelných riffů (Otčenáš, Moje malá sestra...), harmonických i rytmických zvratů, při hlubším poslechu pak i pevnou vnitřní dynamiku každé skladby.
Celé album drží pohromadě nejen díky čitelným a střídmým aranžím, ale hlavně díky zvláštní náladě textů, kterou se podařilo z pódia přenést do drážek desky. Písničky se zjevují jako „...příběhy v dálce / jako stín všeho, co mohlo se stát...“(Všechno, co jsem kdy chtěl). Textové obraty jsou výsostně básnické, přesto srozumitelné, protože jsou psány těmi nejobyčejnějšími slovy. A o to více dokážou zasáhnout „...kdo ti ještě věří? / možná že jsem sám / vím, co jsi zač, ale musím tady být...“ (Změnila ses) Není úplně jasné, nakolik je každý z textů osobní výpovědí. A je to vlastně jedno. Jejich síla totiž spočívá v tom, že jsou minimálně skvěle odpozorované, když už ne prožité na vlastní kůži.
Každý poslech téhle desky dokáže odkrýt další nečekanou vrstvu, která dá písničkám nový rozměr. Profesionálním a současně citlivým přístupem všech zúčastněných vzniklo album, které je poctou rockovému písničkářství. Je to deska naprosto dospělá ve všech ohledech. Žádné čáry, žádná studiová kouzla. Jen poctivá muzika, která se moc příjemně poslouchá.
  Zasílání novinek, akcí a slev přednostně na váš email!
Odeslat

Copyright © 2019 Bontonland.cz.Všechna práva vyhrazena.
Pokud máte jakékoliv dotazy, nebo problémy se zobrazením našich stránek, kontaktujte nás.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.