Snížení cen audioknih.     

 

 

Omlouváme se, ale v současné době není možné nakoupit digitální a fyzické zboží najednou.

Karin Lednická, čtou Norbert Lichý a Zuzana Truplová : Životice

Datum vydání 21.04.2023
Typ balení Digipack
Nosič / počet CD - MP3 / 3
Interpret Norbert Lichý, Zuzana Truplová
Cena na eshopu
329 Kč s DPH
SKLADEM v eshopu 3 ks dodání obvykle do 3 dnů
Osoby Norbert Lichý, Karin Lednická
EAN 8590236118225

Životice: malá vesnice uprostřed Těšínského Slezska. Po Mnichovu zabrána Polskem, po 1. září 1939 se jako dobyté území stává součástí Říše.

V noci ze 4. na 5. srpna 1944 zastřelili partyzáni v životickém hostinci tři příslušníky gestapa. Následovalo tragické ráno 6. srpna, během kterého gestapo zavraždilo 36 mužů ze Životic a okolí. Karin Lednická vytváří plastický obraz samotné tragédie, rekonstruuje události, které jí předcházely, i ty, jež následovaly. Neboť popravami nic neskončilo. Čtyřicet lidí bylo odvlečeno do koncentračního tábora, zpět se vrátili pouze čtyři. Životické rodiny se dodnes se srpnovým ránem nevyrovnaly.Těšínsko bylo předmětem sporu mezi polskou a československou vládou už v roce 1918. Národnostní otázka zde hrála stále vetší roli; ostře se vyhrotila v půlce třicátých let. Po Mnichovu, tedy v říjnu roku 1938, bylo Těšínsko anektováno Polskem. V následujících měsících bylo odtud vysídleno pres třicet tisíc Čechů; naopak z vnitrozemí Polska přicházeli noví přistěhovalci.

Po 1. září 1939 už bylo všechno jinak. Těšínsko se A6stalo součástí Německa a nacisté usoudili, že zdejší obyvatelstvo je schopno poněmčení. Následovala největší germanizační akce v Evropě. Kdo se nepodvolil, musel čelit represím. Drakonické tresty dopadaly zejména na Poláky – vězení, deportace do koncentračního tábora, případně rovnou trest smrti. Soužití partyzánské skupiny Józefa Kaminského s místními obyvateli bylo v této atmosféře strachu velmi obtížné a často problematické. Někteří lidé jim pomáhali, většina se bála. Oprávněně. Zbrkle provedený útok Kaminského skupiny totiž nacistům posloužil jako záminka ke krvavé odplatě, jež postihla nevinné obyvatele Životic a okolí, a v úhrnu si vyžádala kolem stovky lidských životů.

Čtou Zuzana Truplová a Norbert Lichý
Délka nahrávky 6 hodin 49 minut

  Zasílání novinek, akcí a slev přednostně na váš email!
Odeslat

Copyright © 2021 Bontonland.cz.Všechna práva vyhrazena.
Pokud máte jakékoliv dotazy, nebo problémy se zobrazením našich stránek, kontaktujte nás.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.