Limitovaná edice CD Tomáše Kluse ČAUČESKU a Pět pohromadě.

Omlouváme se, ale v současné době není možné nakoupit digitální a fyzické zboží najednou.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy : Hudba pro Prahu

Datum vydání 25.06.2021
Typ balení Plastový obal
Nosič / počet CD / 1
Interpret Symfonický orchestr hl.m. Prahy (FOK)
Cena na eshopu
289 Kč s DPH původní cena: 329 Kč sleva: 12%
SKLADEM v eshopu dodání obvykle do 3 dnů
Osoby Karel Husa
Klasický žánr Klasická
Dirigent Tomáš Brauner
Orchestr Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK
EAN 0099925429423

Karel Husa – Hudba pro Prahu / Nová nahrávka / * světová premiéra / Vychází ke 100. výročí narození skladatele (7.8.)
Karel Husa (1921–2016) – Hudba pro Prahu 1968 (1969), Tři fresky* (1947), Symfonie č. 2 „Zrcadlení“ / Reflections (1983). Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, dirigent Tomáš Brauner
Karel Husa – jméno, které rezonuje výrazněji ve světě než v jeho rodné zemi. Je držitelem Pulitzerovy a Grawemeyerovy ceny a skladby u něj objednávala mj. Newyorská filharmonie. Sté výročí skladatelova narození je jedinečnou příležitostí připomenout si nevšední příběh jeho života i hudebního odkazu. V Praze zažil nacistickou okupaci v roce 1939. Po absolventském koncertě s FOKem (1944) odjel studovat kompozici do Paříže – k Arthuru Honeggerovi a Nadii Boulanger. Z kritiky pražského provedení jeho Tří fresek s FOKem v roce 1949 bylo zřejmé, že se už nevejde do přihrádek komunistické ideologie: „Kdo se v Paříži u Honeggera spíše pokazil, to je K. Husa. ... Měl by se honem vrátit domů, ... jinak se nám ztratí do nenávratných džunglí dekadentní nesrozumitelnosti.“ Husa se domů nevrátil. Rozhodl se pro další studium a později našel nový domov v USA. O invazi sovětských vojsk do Československa v srpnu 1968 se dozvěděl z detroitského rozhlasu. Jeho protestem byla kompozice – Hudba pro Prahu 1968. V díle citovaný husitský chorál z 15. století je mj. skladatelovou vzpomínkou na Talichovo emotivní provedení Smetanovy Mé vlasti v nacisty okupované Praze. Po listopadu 1989 se skladatel mohl svobodně vracet do milované Prahy, ve svých snech a díle se však po pražských ulicích procházel neustále. Předkládané album mapuje odlehlá tvůrčí období mezi lety 1947 a 1983 a představuje vůbec první studiovou nahrávku Tří fresek. Pražští symfonikové, orchestr bytostně spjatý s Karlem Husou i s Prahou, se svým šéfdirigentem Tomášem Braunerem nahrávky uskutečnili ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Portrét skladatele, který hudbou dobyl svět a srdcem zůstal doma.

 

Další hudba a filmy od Symfonický orchestr hl.m. Prahy (FOK)
  Zasílání novinek, akcí a slev přednostně na váš email!
Odeslat

Copyright © 2021 Bontonland.cz.Všechna práva vyhrazena.
Pokud máte jakékoliv dotazy, nebo problémy se zobrazením našich stránek, kontaktujte nás.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.